Başkanın Mesajı

...
Prof. Dr. Şebnem Akçapar
DMEDD Başkanı (2023-2024)

Değerli DMEDD Üyeleri,
Kıymetli Arkadaşlarım,

1981 yılında kuruluşundan bu yana çok farklı faaliyetlere imza atan DMEDD, kuruluş amacı olan çok sayıda şehit yakını ve/veya ihtiyaç sahibi öğrenciye verilen bursların yanı sıra, eğitim-öğrenim kurumlarına yönelik yardımlar da yürütmektedir. Bugün, bizden önceki yönetim ve denetim kurullarının sayesinde, derneğimizin adı Türkiye’nin ücra köşelerinde bile anılmaya başlamış ve hak ettiği saygınlığı kazanmıştır. Gönüllülük esasına dayalı olarak vaktini ve emeğini DMEDD için harcayan her bir üyemizi bu vesileyle tekrar anmak ve isimlerinin dernek merkezimizde ve kurumsal hafızamızda en baş köşede yer aldığını şükranlarımla ifade etmek isterim.

43. Yönetim Kurulu olarak büyük bir heyecanla göreve geldiğimizde bizi bekleyen bir olumlu, bir olumsuz gelişme ile karşı karşıya kaldık. Olumlu gelişme, bizden önceki yönetimlerin yol göstericiliği sayesinde, kendi yolumuzu belirlerken 2D (Devamlılık ve Değişim) modelini seçmemizdi. Devamlılık modeli altında, hem önceki dönemde özveriyle görev yapan YK üyelerine bu dönemde de yer verdik hem de daha önce başlatılan projelerin başarıyla sona ermesine tanıklık ettik. Ayrıca, gastro-diplomasi ve bursiyerlerimizin yeni kazanımlar edinmesi gibi başarılı projelerin daha sürdürülebilir bir şekilde süreklilik kazanması için çalışmalara başladık. Değişim modeli altında, dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerden daha iyi yararlanmanın yollarını araştırdık; websitemizi ve sosyal medyamızı yabancı misyonların da takip etmesine olanak tanıyan iki dilli paylaşım ile bir renk getirmeye çalıştık; uluslararası tanınırlık için Avrupa Birliği’nin benzer kuruluşları ile iletişim kurduk; giderek artan sayıda camiamıza giren uluslararası eşlerin sorunlarını tartıştık; toplumsal cinsiyet eşitliğinden hareketle yönetim ve denetim kurulunda erkek üyelerimizin de ilk kez yer almasına gayret ettik. Ayrıca, üyelerimiz için çocukların eğitim sistemine re-entegrasyonu, eşlere yurtdışında iş alanları yaratılması ve emeklilik hakkı gibi farklı konularda çalışmalar başlattık.

Olumsuz gelişme ise, 6 Şubat 2023’te hepimizi derinden sarsan ve bizleri hazırlıksız yakalayan deprem oldu. Bu süreçte, maalesef Hatay Temsilciliği’mizde görev yapan Büyükelçi Devrim Öztürk ve KİM memuru Gökhan Aytaç gibi çok değerli iki diplomatımızı kaybetmenin de üzüntüsünü derinden yaşadık. Toplumsal dayanışmanın en güzel örneğini gerek bireysel olarak gerekse yurtdışı temsilciliklerimizde sizlerin ve eşlerinizin koordinasyonunda dünyanın farklı yerlerinden Türkiye’ye ulaşan yardımlar aracılığıyla verdik. Bu dönemde, sivil toplumun önemi bir kez daha ortaya çıktı. Önce kendi yaramızdan başlamak üzere, diğer depremzede ailelere, kadın ve çocuklar gibi hassas gruplara ayni yardım projeleri geliştirdik. Ankara’ya yerleştirilen depremzede ailelere bu yardımları ulaştırdık. Ayrıca, depremde uzuvlarını kaybetse de yaşam sevincinden ödün vermeyen çocuklarla Ankara Şehir Hastanesi’nde 23 Nisan etkinliği gerçekleştirdik. Bu alandaki sosyal yardım çalışmalarımız tüm hızla devam etmekte ve DMEDD üyelerimizi de gururlandıracak kalıcı projelere imza atma yolunda ilerlemekteyiz.

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız bu yıl bizler için ayrı bir önem taşıyor. Bu konuda bir seminer serisinin yanı sıra başka etkinlikler de planladık ve gerçekleştirmeye başladık. Ne mutlu ki, bu dönem bize nasip oldu. Sizlerle birlikte Cumhuriyetimizin kurucularına ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yaraşır bir biçimde kutlamak da kısmet olsun.

Her birinize sonsuz teşekkürlerimle.